Rušenje nelegalno izgrađenih lamela u podgoričkom naselju Zabjelo koštalo bi oko 820.000 eura, dok je budžetom za ovu godinu predviđeno pola miliona eura za rušenja neleganih objekata u Crnoj Gori, saopštila je državna sekretarka u Ministarstvu ekologije, prostornog planiranja i urbanizma Zorica Krsmanović, u emisiji “Okvir” na TVCG, prenio je PRESS online.
Podsjećamo, nevjerovatan slučaj nelegalne gradnje ispod Ljubovića privlači pažnju već godinama unazad, otkada su nelegalno izgrađene čak tri zgrade. Dok se postupak razvlačio po sudovima, investitor je uspio da do kraja izgradi ove tri lamele.
A onda, 2021. godine, stanari legalne zgrade su otkrili je da je neko, uslovno rečeno preko noći, u katastru pripojio parcele nelegalnih lamela parceli legalne zgrade i upisao nelegalne graditelje među vlasnike, a da stanare legalne zgrade niko nije ni pitao.
Kako je saopštila državna sekretarka Krsmanović, situacija je komplikovana, jer se nije reagovalo na vrijeme. Država, kako dodaje, ima ograničenja koja su tehnička i finansijska.
“Ministarstvo za rušenja isključivo angažuje kompaniju “Zaštita prostora” DOO. Što se ove situacije tiče oni nijesu tehnički opremljeni da ovo mogu da sruše. Mehanizacija koju oni imaju može da sruši objekte koji su visine do tri nadzemne etaže. Sve preko toga iziskuje neku drugu mehanizaciju koju “Zaštita prostora” DOO nema”, saopštila je Krsmanović.
Kao procjenu od te kompanije dobili su da bi bi rušenje neleganih djelova lamela na Zabjelu koštalo oko 820.000 eura.
“To država plaća, a mi se poslije nekoliko godina naplaćujemo od investitora i kroz sudske postupke”, ističe Krsmanović i dodaje da dug put do te naplate.
“Mi te pare od investitora nećemo naplatiti ni naredne dvije ili tri godine”, poručila je Krsmanović.
Saopštila je i da je budžetom za 2023. opredijeljeno ukupno 500.000 eura za rušenje nelegalnih objekata u ovoj godini.
“Potuno je jasno da smo mi tu vezanih ruku”, poručila je Krsmanović.
Na pitanje zašto investitor i dalje gradi i zašto nije procesuiran i sankcionisan Krsmanović ističe da je riječ o apsurdnoj situaciji.
“Od inspektora sam dobila odgovor da kada donesu pravosnažno izvršno rješenje o rušenju objekta oni više nemaju način da donesu zabranu gradnje. To je nevjerovatno, meni nije jasno ko je to smislio”, ističe Krsmanović.
Saopštila je i da su ti nelegalni objekti upisani u katastar kao jedinstven objekat, što je kako kaže, još jedan dodatni problem.
“Sada od zaštite prostora možemo da tražimo koliko bi koštalo da se ovaj dio koji je u izgradnju sruši, a da inspektori upute novu urgenciju tužilatvu i da se preko policije reaguje na investitira”, navela je Krsmanović.
Prioritet inspekcije je, kako zaključuje Krsmanović, da se ruše objekti koji su na državnom zemljištu i u nacionalnim parkovima.