Nastavljena borba za drugu fazu parka, sastali se gradonačelnik i građani

Nastavljena borba za drugu fazu parka, sastali se gradonačelnik i građani
FOTO: PG BIRO

U petak 5. novembra u prostorijama Glavnog grada je održan sastanak na temu potencijalnog nastavka izgradnje novog parka na Zabjelu, odnosno druge faze parka u Ulici Ilije Plamenca. Sastanku su prisustvovali gradonačelnik Ivan Vuković sa saradnicima, zatim predstavnica stanara Sanja Velimirović, kao i tri vlasnika parcela na kojima je projektovan park u cjelini. Na insistiranje predstavnice građana, sastanku je prisustvovao i Vladan Đurišić iz portala Glas Zabjela. Sastanak je organizovan na zahtjev predstavnice stanara, koja je tražila nove razgovore na ovu temu tokom sastanka gradske uprave i mještana MZ „Zabjelo“ i MZ „Ljubović“.

Dosadašnji tok događaja vezanih za novi park na Zabjelu možete pročitati klikom ovdje.

Na samom početku sastanka koji je trajao nešto manje od dva sata, gradonačelnik Vuković je podsjetio da je za izgradnju prve faze parka iskorišćena površina koja je bila u vlasništvu Glavnog grada, te da su naišli i na razumijevanje Bata Đurovića koji je ustupio svoju parcelu preko puta Stovarišta Đurović.

Vuković je istakao i da su u Glavnom gradu više puta razgovarali na temu DUP-a „Zabjelo 9“ i složili se da „nije najbolji“, odnosno da je „malo bolji“ od DUP-a „Zabjelo-Ljubović“ koji je stavljen van snage, te da je izgradnja parka u sadašnjem kapacitetu napor Glavnog grada da unaprijedi sadržaje u ovom dijelu grada.

Nastavljena borba za drugu fazu parka, sastali se gradonačelnik i građani
U DUP-u „Zabjelo 9“ u kome se nalazi park je poslednjih godina izgrađen veliki broj stambenih kompleksa

Vuković je objasnio da je ovo bio samo jedan od osam izgrađenih parkova u Podgorici, te da je ovaj park pružio nove sadržaje za najmlađe, ali da su u Glavnom gradu svjesni da kapacitet ovog parka nije dovoljan za Zabjelo.

Kako tvrdi Vuković, nastavak aktivnosti Glavnog grada u ovom pogledu zavisi od faktora na koje oni ne mogu da utiču. Neki od njih su, kako kaže objektivni, i odnose se na izazove sa kojima se u ovom periodu svi suočavamo, a neki se odnose na one od kojih Glavni grad zavisi za realizaciju svojih aktivnosti. U nastavku sastanka, postalo je jasno da Vuković misli na odnos Vlade Crne Gore prema Glavnom gradu, koji se u nekim segmentima može nazvati opstrukcijom rada Glavnog grada.

Park ili igralište?

Kada je u pitanju izgrađeni park, Vuković je naglasio da je svjestan da ovo nije dovoljno za naselje kao što je Zabjelo, koje je u poslednjem periodu dodatno „naraslo“, ali da je zadovoljan postignutim iz razloga što su u Glavnom gradu od prvobitnih 100.000 eura, koliko je bilo planirano za dječije igralište na ovoj lokaciji, došli do izgradnje parka u vrijednosti od 245.000 eura. Vuković je podsjetio i da je prvobitnom inicijativom, koja je potekla od lokalne zajednice, traženo dječje igralište, jer djeca u ovom kvartu nisu imala gdje da se igraju.

U vezi tvrdnje gradonačelnika da su građani tražili igralište a ne park, vrijedi podsjetiti da se u komunikaciji Glavnog grada izrazi kao što su „park“, „parkovska površina“, „park igralište“ i sl. koriste gotovo naizmjenično, i to u kapacitetu koji za razumijevanje većine građana ne pravi jasnu razliku između ovih pojmova, odnosno ostavlja prostor za slobodno tumačenje.

Primjera radi, u februaru 2020. godine je preko puta stadiona FK Zabjelo i na inicijativu Glavnog grada, otvorena mikrolokacija koja nosi naziv „Park energije“.

Nastavljena borba za drugu fazu parka, sastali se gradonačelnik i građani
“Park energije” – skromna veličina nije prepreka za status parka

Glavni razlog zahtjeva građana jeste bio nedostatak prostora za igru najmlađih, ali uvidom u njihovu peticiju, kojom su, sa oko 900 potpisa, zahtijevali uređenje predmetne površine, portal Glas Zabjela je utvrdio da su građani zvanično tražili izgradnju „dječjeg igrališta i parka“.

Nastavljena borba za drugu fazu parka, sastali se gradonačelnik i građani
Građani peticijom tražili dječje igralište i park

Trpjeli pritiske građana

Predstavnica stanara Sanja Velimirović je naglasila da trenutni kapaciteti parka ni približno ne podmiruju potrebe najmlađih stanovnika naselja u DUP-u „Zabjelo 9“ te da je ovaj sastanak pokušaj da se nastavi razgovor o izgradnji preostalih faza parka.

Sa strane građana i vlasnika parcela ponovljene su tvrdnje da je komunikacija u vezi eksproprijacije predmetnih parcela prekinuta od strane Glavnog grada, dok iz Glavnog grada tvrde da od jednog trenutka tokom 2020. godine nisu mogli da stupe u kontakt sa jednom od porodica u čijem je vlasništvu jedna od parcela. Iz tog razloga, tvrdi Vuković, Glavni grad je bio prinuđen da preprojektuje park kako bi realizacija otpočela što prije, jer su bili izloženi pritisku građana.

Tokom polovine sastanka, iz gradske uprave su se žalili da su sve vrijeme bili pod ogromnim i nekorektnim pritiskom od strane prethodnih predstavnika građana, optužujući ih za lične interese i političke motive, te da su u tim pritiscima djelimično bili potpomognuti izvještavanjem portala Glas Zabjela.

Predstavnica stanara Velimirović je odgovorila da je ta ocjena aktivnosti građana od strane gradonačelnika i njegovih saradnika samo njihov subjektivni doživljaj i da u raspravu o tome neće ulaziti.

Glavni grad odgovorio na pitanja građana o promjeni lokacije novog parka
Projektovani park (Izvor: PG BIRO)

Gluvi telefoni: Vlada ne sluša, vlasnici parcela ne čuju

Gradonačelnik je iskoristio priliku i da prisutnima objasni da se kasa Glavnog grada između ostalog puni i prodajom određenih parcela, za koju im je potrebna saglasnost Vlade, odnosno Ministarstva finansija i socijalnog staranja. Kako tvrdi Vuković, Glavni grad u poslednjih šest mjeseci nije dobio nijednu ovakvu saglasnost od ministarstva. Zbog svega navedenog, potpuno je nerealno, tvrdi Vuković, da već sledeće godine dođe do izgradnje preostalih faza parka, ali da bi to u perspektivi bilo moguće tokom narednih nekoliko godina.

Vuković je objasnio da je za eksproprijaciju ostalih parcela potrebno oko 1.200.000 eura odnosno ukupno oko 1.700.000 eura za punu realizaciju i uređenje parka, u vremenu kada mnoge lokalne zajednice još uvijek nemaju ni osnovnu infrastrukturu. Mnogi kvartovi, kako je rekao, nemaju ni jednu ljuljašku.

Predstavnica građana Sanja Velimirović je kazala da su vlasnici predmetnih parcela raspoloženi i za zamjenu zemljišta „glavu za glavu“, odnosno da su vlasnici parcela voljni da ustupe svoje parcele, ako bi zauzvrat dobili neku drugu parcelu u istoj vrijednosti. Vuković je odgovorio da ni to nije moguće, jer Glavni grad ne može da raspolaže svojom imovinom bez saglasnosti Vlade, koju navodno ne mogu da dobiju.

Na molbu gradonačelnika, zamjenica gradonačelnika Slađana Vujačić je ponudila hronološki sažetak komunikacije sa vlasnicima parcela. Po njenim riječima, u julu 2020. godine su započeti razgovori sa vlasnicima parcela kada je Glavni grad navodno dobio uvjeravanja da je dogovor moguć i da je u skladu sa tim započeto projektovanje parka u punoj veličini, uz nadu da će do dogovora i doći. Tada je donijeta i odluka da se izgradnji parka pristupi fazno, u slučaju da do dogovora sa vlasnicima i ne dođe.

Prvi sastanak sa vlasnicima parcele je, kako tvrdi Vujačić, održan u avgustu 2020. godine. Tada je rečeno da je u pitanju budžet za 2020. godinu i da je neophodno postići dogovor do kraja te godine jer će u suprotnom sredstva iz budžeta da „propadnu“. Pregovori su kako kaže nastavljeni ali su navodno u jednom trenutku prekinuti jer do maja 2021. godine Glavni grad, kako tvrde po pregledanju arhiva, nije dobio nijedan pisani dopis na ovu temu.

Novi park: kraj sage ili priča u nastavcima?
Novi park na Zabjelu
FOTO: Facebook/Agencija za stanovanje

Realizovana trećina parka

Izgradnja parka je započeta, kako tvrdi Vujačić, „u poslednjem trenutku“, 18. decembra 2020. godine da sredstva u iznosu od 100.000 eura za tu godinu ne bi propala. Vujačić je u nastavku nabrojala koji sadržaji iz obećanog i projektovanog parka su realizovani a koji nisu, zaključivši da je realizovano više od trećine parka. Od konkretnog projekta koji je planiran, nisu izgrađeni: prostor za jogu, fontana, skejt park i još jedan park predviđen za šetnju, uključujući plato sa skulpturom.

U svom odgovoru, predstavnica stanara Sanja Velimirović je kazala da ne poriče ništa od navedenog, ali i ponovila da realizovani park nije dovoljan za kapacitete koje zahtijeva njihovo naselje, obrazloživši to činjenicom da djeca od dvije-tri godine tom parku ne mogu ni da priđu jer je on uvijek pun starije djece. Kako je kazala Velimirović, u parku imamo dva tobogana i dvije ljuljaške, a građani su se iskreno radovali projektovanom parku u punom kapacitetu.

U nastavku sastanka gradonačelnik Vuković je rekao da prije realizacije ovog parka Zabjelo nije imalo nikakvih sadržaja poput ovog te da misli da možemo da živimo i bez onoga što nije realizovano.

Nastavljena borba za drugu fazu parka, sastali se gradonačelnik i građani
Bila planirana i skejt rampa
FOTO: PG BIRO

Nakon što je Vuković zamolio Velimirovićevu da prenese građanima spremnost Glavnog grada da se radovi u perspektivi nastave, ali samo u slučaju da se pronađe način da se riješi finansijski aspekt te situacije, Velimirović je naglasila da bi građani željeli da dobiju neki rok u kojem bi to moglo da se realizuje. Gradonačelnik Vuković je odgovorio da ne može da obeća nešto što ne zavisi isključivo od Glavnog grada i da je potrebno da građani znaju da neke od ovih aktivnosti Glavnog grada zavise od saglasnosti Vlade Crne Gore, koja im navodno ne dozvoljava da raspolažu parcelama Glavnog grada.

Problemi u komunikaciji, vlasnici parcela voljni za dogovor

U prvom oglašavanju jednog od vlasnika parcela tokom sastanka, obraćajući se direktno gradonačelniku, Dalibor Kavarić je saopštio da vlasnici parcela ne traže novac, niti precizne rokove i da razumiju problem na relaciji izvršne vlasti i lokalne vlasti, tražeći da im Glavni grad da ponudu koja ima „osnovne parametre posla“ u smislu okvirnih rokova, cijena i procjena.

Kavarić je izrazio spremnost da vlasnici parcela dijele rizike sa Glavnim gradom kada su u pitanju odnosi sa Vladom, odnosno da bi mogla da se postigne okvirna saglasnost kojom bi Glavni grad dobio rok od narednih godinu, dvije ili tri godine vremena da ispuni obaveze prema vlasnicima parcela, a da građani ne bi morali više da čekaju realizaciju preostalih faza parka.

Kavarić je dopunio da je do sada postojala samo jedna usmena ponuda ali da nije bilo ozbiljne i konkretne ponude niti pismene procjene vrijednosti ponuđene parcele, što je od njegove strane shvaćeno kao neozbiljno.

U nastavku sastanka oglasio se i zamjenik gradonačelnika Časlav Vešović koji je objasnio da je od strane Glavnog grada shvaćeno da neki od vlasnika parcela nisu zainteresovani za pregovore i konačni dogovor iz razloga što se nisu pojavili na sastanku koji je organizovan tim povodom. Sa druge strane stola je objašnjeno da je razlog za odsustvo na sastanku bio smrtni slučaj.

Vešović je objasnio da je Glavni grad izrazio spremnost da postigne dogovor sa vlasnicima parcela prošle godine, ali da od nekih vlasnika nisu dobili odgovor na njihovu početnu ideju o razmjeni parcela, iako je vlasnik veće parcele Danilo Pavićević sve vrijeme bio zainteresovan, što nije bilo dovoljno iz razloga što bi i dalje nedostajala „srednja parcela“, bez koje park ne bi mogao da se realizuje kao cjelina. Zbog tih okolnosti se, kaže Vešović, priča „ohladila“.

Na kraju se oglasio i vlasnik parcele Danilo Pavićević koji je konstatovao da nije bilo pisane komunikacije između Glavnog grada i vlasnika parcela, ni sa jedne ni sa druge strane, ali da je komunikacija na prethodnom sastanku bila korektna, uz obostrano uvažavanje činjenice da je u pitanju veliko ulaganje.

Pavićević je dodao da se u DUP-u „Zabjelo 9“ gradi ogroman broj poslovno-stambenih objekata za koje su plaćene komunalije i da je jasno da bi Glavni grad imao gdje da potroši ta sredstva i bez parkova, ali da je činjenica da su građani na taj način već uveliko platili ovaj park.

Pavićević je dodao i da je bio zadovoljan ponudom koju je dobio od Glavnog grada i da je dogovor bio da bude pozvan telefonskim putem, ali da taj poziv nikad nije uslijedio, iako je i on sam pokušao da pozove ali bezuspješno.

U završnoj riječi, žureći na sledeći sastanak, gradonačelnik Ivan Vuković je još jednom podsjetio da Glavni grad zavisi od saglasnosti Ministarstva finansija i socijalnog staranja kada su u pitanju prodaja i razmjena imovine Glavnog grada, te da ako bi taj odnos mogao nekako da se riješi u narednom periodu, onda bi tokom sledeće godine priča o nastavku izgradnje parka mogla da se nastavi.

Na kraju, Vuković je pozvao vlasnike parcela da se na njegovu odgovornost obrate Glavnom gradu pismenim putem i preuzmu inicijativu u daljim pregovorima o eksproprijaciji zemljišta.

Kako Glas Zabjela saznaje, građani planiraju da pošalju dopis i Ministarstvu finansija i socijalnog staranja kako bi se otklonile sve potencijalne prepreke za realizaciju druge faze parka na Zabjelu.

Expergo podcast glas zabjela
Prethodni članakZaboravljena park-šuma Zelenika na meti šumokradica, piromana, investitora (FOTO+VIDEO)
Sledeći članakMurva – simbol Zabjela