U vrtiću Poletarac na Zabjelu, gdje većinom borave djeca sa Zabjela, mališani se već neko vrijeme kući vraćaju bez odjevnih predmeta sa kojima su došli. Kako nam je saopštilo više roditelja, skoro svakodnevno se dešava da djeci “nestanu” patike, jakne, rančevi, i ostale lične stvari sa kojima ih pošalju u vrtić.
Kako je redakciji Glas Zabjela kazalo više roditelja, nadzorne kamere u vrtiću ne rade, što su nam potvrdili i iz JPU Đina Vrbica. Kako su saopštili iz ove ustanove, za njihovo stavljanje u upotrebu neophodno je dobiti odobrenje od nadležne Agencije, a tu su proceduru, kako kažu, već pokrenuli.
Iz vrtića smatraju da se nestajanje dječijih stvari ne dešava često, te da je moguće, na osnovu dosadašnjeg iskustva, da dolazi do zamjene (ruksaka, obuće, odjeće), ali i kada su takvi sporadični slučajevi u pitanju, već nakon nekoliko dana stvari budu vraćene.
“U nekim našim vaspitnim jedinicama obilježena su mjesta za ostavljenje stvari (napisana su imena djece), ali važno je to i ispoštovati. U pitanju su djeca istog uzrasta, a samim tim i garderoba je uglavnom slična, tako da je to nešto sa čim se povremeno susrećemo”, naveli su iz JPU Đina Vrbica.
Međutim, prije otprilike mjesec dana se desilo da je nestao jedan, kako kažu roditelji, specifičan ranac, za koji tvrde da niko nema ni sličan. Kada su takvi slučajevi u pitanju, roditelji su mišljenja da slučajna zamjena stvari ne može biti razlog nestanka.
Kako tvrde roditelji, iz vrtića su porukom u Vajber grupi zamolili da “djeca u učionicu unose jaknice, džempere” a da “patike moraju vratiti kući ili u kesu pa u torbu” te da im “drugačije ne mogu pomoći”.
U odgovoru uprave vrtića portalu Glas Zabjela, roditeljima se savjetuje da prvenstveno vode računa o mjestu gdje ostavljaju stvari i napominju da je najbolje na jednom mjestu sve ostaviti i, ukoliko je moguće, što bliže učionici u kojoj boravi dijete.
“Sigurni smo da znate da je naša vaspitna jedinica „Poletarac“ jedna od najbrojnijih. Takođe, prilikom dolaska po djecu u vrtić nisu uvijek prisutni roditelji, već nekada bake, djedovi, tetke (koji imaju sagalsnost za preuzimanje djece) i u takvim okolnostima može doći do zamjene stvari”, zaključili su iz vrtića.