Zabjelo je uvijek gajilo rukometne potencijale, naročito kada je u pitanju ženski rukomet. Jedan od ovih primjera je klub koji već godinama gradi svoj put, igrajući važnu ulogu u sportskom razvoju mladih Zabjelčanki.
Rukometni klub Feniks već 10 godina djevojke sa Zabjela uči prvim rukometnim koracima i nerijetko predstavlja odskočnu dasku za dalji razvoj karijere. Osnovan je 2013. godine od strane Lidije Marićević, rukometnog trenera i profesorice fizičkog vaspitanja u OŠ “Oktoih”.
Kako je izjavila za Glas Zabjela, Marićević je ovaj put započela sa generacijom 2000. godište – “Počeli smo od Pionirske lige, zatim ušli u Drugu ligu. Igrali smo tri godine Drugu ligu, osvojili je i ušli u Prvu ligu. Četiri godine smo nastupali u Prvoj ligi i pretprošle godine smo zbog nedostatka sredstava istupili iz Prve lige i napravili pauzu.”
Klub je podijeljen u više kategorija igračica. Trenutno postoji pionirska selekcija 2010. godište, 2008. godište i selekcija koja igra Drugu ligu Crne Gore u kojoj nastupaju djevojke 2006. godište i par djevojaka iz 2008. godišta.
Sve one su veoma mlade, uz jednu igračicu 2000. godište koja im prenosi svoje iskustvo. Ove sezone je postignuta je saradnja sa Rukometnim klubom Stars sa Cetinja. Njihovih pet igračica sada igra Pionirsku ligu sa djevojkama iz Feniksa.
“Ta simbioza je dala jako dobre rezultate. To su igračice koje imaju malo više iskustva, tako da smo završili na prvom mjestu polusezonu pionirske lige za 2010. godište” – kazala je Maričević.
Najstarija ekipa, iako dosta mlađa od konkurencije, polusezonu je završila na četvrtom mjestu na tabeli Druge ženske lige. Uz ove selekcije, RK Feniks održava i najmlađu kategoriju, za djecu uzrasta od 6 godina.
RK Feniks iznjedrio je nekoliko uzdanica nove generacije rukometašica. Svoje prve korake u klubu napravile su između ostalih i trenutna rukometašica Budućnosti i seniorska reprezentativka Nikolina Vukčević, rukometašica Kumanova i juniorska reprezentativka Suzana Zečević, kao i rukometašica makedonskog Metalurga Itana Labović.
Kao što je nažalost čest slučaj u crnogorskom sportu, finansijske poteškoće nisu zaobišle ni ovaj klub.
“Sponzore nemamo, naše finansiranje svodi se na članarinu i konkurs kod Glavnog grada, na kojem dobijamo 1000 eura godišnje. Tih 1000 eura su nam dovoljne samo da započnemo takmičenje. Sve dalje što radimo je sa roditeljima i kroz članarine. Jedini partner u svemu ovome i opstanku kluba su nam roditelji” – navela je osnivačica kluba.
Pored školice rukometa za djecu uzrasta 6 godina, ostale djevojke više ne treniraju na Zabjelu i ako gotovo sve na Zabjelu i žive.
“Zabjelo nažalost nema uslova za rukomet. Nema adekvatne sale i balona u kojima bismo mogli trenirati. Mislim da Zabjelo sa tolikom populacijom zaslužuje jedan sportski objekat koji bi bio dostupan za takve stvari. Trebalo bi da se promijeni Zakon o sportu i Zakon o finansiranju sportskih klubova, da se postavi sve na svoje noge. Prevashodno način finansiranja sportskih klubova i infrastruktura trebaju da se riješe kroz nove zakonske okvire” – zaključila je Marićević.
Više o klubu možete saznati na njihovoj Fejsbuk i Instagram stranici.