Predloženi nazivi ulica na Zabjelu, MZ Zabjelo traži mišljenje građana

Predloženi nazivi ulica na Zabjelu, MZ Zabjelo traži mišljenje građana

Savjet za davanje predloga naziva naselja, ulica i trgova Skupštine Glavnog grada, utvrdio je jednoglasno, sa 10 glasova “za” predloge naziva dvije ulice, koje se nalaze u zahvatu Detaljnog urbanističkog plana “Zabjelo-Zelenika”, a po predlogu jedne građanke.

Predlog naziva za prvu ulicu, koja se prostire od ulice Janka Donovića do planirane ulice 5, u pravcu sjever – jugozapad, u dužini od oko 117 metara (Ul. br. 8) je Ulica “dr Džavida Đečevića”. Ulica “dr Đorđine Škerović Mijušković”, za ulicu koja se prostire u pravcu zapad – jugoistok i ukršta se sa opisanom ulicom 8. Dužina ulice je oko 145 metara. (Ul. br. 9 dio).

To je odlučeno na trećoj sjednici, održanoj 30. apríla i 25. juna, saglasno nadležnostima utvrđenim Odlukom o obrazovanju radnih tijela Skupštine Glavnog grada Podgorice.

Kako je odredbama člana 10 stav 1 Zakona o teritorijalnoj organizaciji Crne Gore, propisano da naziv naselja, ulice i trga određuje skupština jedinice lokalne samouprave, uz prethodno pribavljeno mišljenje mjesnih zajednica na čijem području se nalazi naselje, ulica, odnosno trg, potrebno je da, saglasno citiranoj zakonskoj obavezi, MZ Zabjelo dostavi mišljenja o navedenim nazivima ulica, najkasnije do 15. avgusta 2024. godine, kako bi u potpunosti ispoštovali zakonske odredbe.

S obzirom na nepostojanje Savjeta MZ Zabjelo, iz mjesne zajednice su se obratili portalu Glas Zabjela kako bi obavijestili građane sa Zabjela i zatražili njihovo mišljenje, što je potez bez presedana i za svaku pohvalu, jer je ovo prvi put da u MZ Zabjelo neko na ovaj način izražava uvažavanje i poštovanje prema legitimitetu mjesne zajednice koji bi trebalo da dolazi od građana, što odavno nije bio slučaj.

Svoj stav građani i građanke mogu izraziti putem Fejsbuk i Instagram stranica Glas Zabjela.

Uz predložene nazive ulica dostavljeno je i više informacija o ličnostima čija imena su predložena.

Ko su bili Džavid Đečević i Đorđina Škerović Mijušković?

Dr Đorđina Škerović Mijušković (1919-2002) je bila ljekarka, humanistkinja i ugledna profesorica fiziologije na Medicinskom fakultetu u Beogradu.

Rođena je 19. decembra 1919. godine u Podgorici, u uglednoj intelektualnoj, patriotskoj i naprednoj porodici, u kojoj je dobila patriotsko i slobodarsko vaspitanje, o čemu svjedoči i činjenica da joj je jedan brat poginuo u predratnim demonstracijama, a trojica u toku NOB-a.

Osnovnu školu i gimnaziju završila je u rodnom gradu. Na Medicinski fakultet u Beogradu upisala se studijske 1937/38. godine i uspješno studirala, redovno polažući ispite. Zbog rata, studije je prekinula u VI semestru.

Tokom rata, pod rukovodstvom dr Matije Ambrožića, pedijatra, radila je kao medicinar u Kaluđerskim Barama u prihvatnom centru – karantinu za izbjeglice iz Bosne. Nešto kasnije, takođe kao medicinar, radila je u Beogradu pod pokroviteljstvom Tome Maksimovića, sekretara za izbjeglice, u Lazaretu za izbjeglu djecu.

Poslije toga, učestvovala je u suzbijanju pjegavca u ekipama koje je organizovao Higijenski zavod Medicinskog fakulteta, na čelu sa dr Kalićem. U jednoj takvoj ekipi u Kragujevcu, koju je vodio dr Milutin Nešković, profesor fiziologije na Medicinskom fakultetu u Beogradu, dočekala je kraj rata.

Studije medicine nastavila je 1945. godine.

Dr Džavid Đečević (1937-1996) – pedijatar, humanista i dobrotvor, sportski ljek u Fudbalskom klubu “Mladost”

Džavid – Džaka Đečević je rođen u februaru 1937. godine u Podgorici, u uglednoj starogradskoj porodici. Osnovno obrazovanje i gimnaziju je završio u rodnom gradu, a kasnije je stekao diplomu na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Na istom fakultetu je, potom, specijalizirao pedijatriju.

Dr Đečević se, nakon kompletiranih studija, vratio u rodni grad i radni vijek – sve do prerane smrti – je proveo radeći kao pedijatar u Domu zdravlja „Nova varoš.” U kolektivu u kojem je radio i u gradu kojem je pripadao i kojem je doprinosio, dr Đečević je važio za neumornog pregaoca, velikog entuzijastu, humanistu i dobrotvora. Osim što je radio kao pedijatar u Domu zdravlja, dr Đečević je radio i kao sportski ljekar, najviše u Fudbalskom klubu „Mladost.”

S obzirom na ovaj angažman, dr Đečević se može smatrati i jednim od utemeljivača sportske medicine u Podgorici.

Dr Džavid Dečević je umro krajem 1996. godine, u 60. godini života. Njegov rani odlazak iskreno je pogodio mnoge Podgoričane, a na njegovoj sahrani govorio je i tadašnji gradonačelnik Podgorice, kao i predstavnici tradicionalnih vjerskih zajednica. Čitavim generacijama Podgoričana, koje su stasavale krajem 70-tih, 80-tih i početkom 90-tih godina XX vijeka, dr Džavid Dećević je ostao u sjećanju kao topao, empatičan i požrtvovan čovjek i dobar ljekar.

“U tom duhu, smatram da najmanje što Glavni grad može da uradi u sjećanju na svoje velike humaniste, jeste da jednu saobraćajnicu imenuje po dr Džavidu Đečeviću” – ističe predlagačica naziva ulica.

“lako to nije predviđeno ovim formularom, kao predlagač bih htjela da iznesem jedno zapažanje i ujedno – dodatni prijedlog. Mi koji smo rođeni u Podgorici i pratimo njen razvoj i istom se radujemo, primijetili smo da postoji tendencija da se po licima koja su bila islamske kulturološke afilijacije imenuju ulice gotovo isključivo u Mjesnoj zajednici Konik” – dodala je ona.

Expergo podcast glas zabjela
Prethodni članakMinistarstvo prosvjete: Odluka o lokaciji nove škole do početka drugog polugodišta
Sledeći članak(VIDEO) HipHop iz Zelenike: Shtulla najavio novi album uz singl “Pušti me tih priča”