Osnovna škola “Vuk Karadžić” sprovodi radove na projektu „Eko laboratorija“ koji je jedan od pet najboljih projekata na konkursu “Energija podvučeno zelenom”. Osnovnoj školi “Vuk Karadžić” je opredijeljen novčani iznos od 3.000 eura kako bi da njihovo školsko dvorište dobilo adekvatno iskorišćen prostor.
“Na CEDIS-ovom konkursu – “Energija podvučeno zelenom”, ideja za koju smo vjerovali da je kvalitetna i važna za našu školu, procijenjena je kao dovoljno dobra da uđe u pet projekata koji su dobili novčana sredstva za realizaciju. Zbog toga smo veoma ponosni na naš tim i zahvalni CEDIS-u na potvrdi da je projekat zaista odličan. Dosad smo uradili sve kako smo akcionim planom i zacrtali. U školskom dvorištu su završeni zemljani radovi, nabavljene su konstrukcije za klupe i stolove i protekle sedmice završili smo sa njenim montiranjem i farbanjem. Učenici sa nastavnicima mentorima, rade na idejnom rješenju murala i edukativnih panela, dekorativno zelenilo je u fazi odabira a u toku je i nabavka instrumenata za mjerne stanice. Ostvarili smo saradnju sa institucijama u našem gradu koje su nam stručna podrška u toku radova”, kazala je Biljana Veličković, profesor fizike i koordinator projekta Eko laboratorija.
Profesorica Biljana Veličković je zadovoljna realizovanim aktivnostima i upoznala je javnost sa osnovnim ciljem zbog kojega su krenuli u osmišljavanje Eko laboratorije.
“Željeli smo da promovišemo vaspitnu funkciju škole na način što ćemo uticati na mijenjanje navika i vrijednosnu orjentaciju učenika u oblastima očuvanja životne sredine i zdravih životnih navika. Sanacija dijela školskog dvorišta sa ciljem bolje iskorišćenosti tog prostora u svrhe vaspitno obrazovnog rada sa učenicima, unapređenja nastavnog procesa u oblasti ekologije i održivog razvoja i promocije uloge škole u lokalnoj zajednici postavljeni su kao prioritet. Prostor zelene učionice prvenstveno pruža priliku da učenici jednog odjeljenja, kad god to vremenske prilike dozvole nastavu drže na otvorenom u prostoru koji je prijatan i za to tehnički prilagođen. Edukativni mobilijar i mjerne stanice će učenicima koristiti tokom sticanja znanja uz pomoć očiglednih nastavnih sredstava. Mural koji će učenici osmisliti i izraditi u školskom dvorištu će takođe biti u svrhu promocije očuvanja životne sredine i pozitivnih navika”, kazala je Veličković.
Podsjećanja radi, Crnogorski elektrodistributivni sistem je u saradnji sa Zavodom za školstvo Crne Gore koji sprovodi Međunarodni program “Eko-škole”, raspisao 20. septembra konkurs za projekat iz oblasti zaštite životne sredine “Energija podvučeno zelenom”. U projektu su mogle učestvovati obrazovno–vaspitne ustanove koje implementiraju Međunarodni program “Eko škole”, odnosno koje su nosioci međunarodnog priznanja “Zelena zastava”, kao i ustanove koje su se prijavile za pilotiranje programa.
U godini kada se obilježava 30 godina od donošenja Deklaracije o proglašenju Crne Gore za ekološku državu, projektom “Energija podvučeno zelenom”, CEDIS je želio da pruži podršku tom opredjeljenju. Projektom “Energija podvučeno zelenom” želi se uticati na svijest učenika, nastavnika i zajednice o značaju životne sredine. Kroz realizaciju projekata obrazovno-vaspitne ustanove omogućavaju učenicima da se uključe u rješavanje problema i daju doprinos poboljšanju životne sredine na nivou na kojem mogu da se vide opipljivi rezultati.
Partneri na projektu „Energija podvučeno zelenom” su Udruženje za ekološki konsalting u Crnoj Gori (ECOM) i Fondacije za obrazovanje o životnoj sredini (FEE) koji sa Zavodom za školstvo realizuju program „Eko škole“ u Crnoj Gori.