Murva – simbol Zabjela

Murva - simbol Zabjela
Porodica Đurović sa Zabjela trese murve

U slučaju da na Zabjelu postoji neko ko ne zna šta predstavlja drvo na grbu Republike Zabjelo, ili ono drvo u oblačiću naziva našeg portala, a odnedavno i na znaku neformalnog Omladinskog kulturnog centra Zabjelo, da pojasnimo za svaki slučaj – u pitanju je drvo murve, simbol Zabjela. Nekada je izlazio i časopis Republike Zabjelo, Murvin list.

Ako naiđete na murvu ili dud, kako neki zovu ovo drvo, bilo da je bijeli ili crni, nemojte ga zaobići. Možete slobodno pojesti plod (ali nikako dok je zelen), a možete ga ubrati i od njega napraviti sok ili pekmez.

Od murve se može napraviti i vino, a vrlo je cijenjena i rakija od murve, koja se u nekim krajevima zove „dudara“. Listovi duda odnosno murve mogu se koristiti i u ishrani domaćih životinja.

Plodovi murve, iako se zovu bijeli i crni, mogu biti i ružičasti ili purpurni, dugački od jednog do pet centimetara, cilindričnog oblika i podsjećaju na minijaturni grozd. Ukus im je slatko-nakisjeo. Budite oprezni početkom ljeta, kad murve sazru i padnu na trotoar, jer ga mogu učiniti klizavim, pa pazite kuda hodate.

Murva - simbol Zabjela
Plod crne i bijele murve

I plod i list murve koriste se za lijek, jer oboje sadrže C vitamin, i to po 2-3 miligrama po gramu, kao i karotina, vitamina B1, folata i vitamina D, brojnih minerala, tanina i bjelančevina, pa se preporučuju kao dodatak ishrani, a esencija napravljena od lista – za ispiranje grla. Kora i korjen imaju takođe ljekovita svojstva.

Smatra se da plod može da pomogne kod upale grla, poboljša varenje, a u narodnoj medicini se preporučuje i kao portivotrov, sredstvo protiv upala, kašlja, za izazivanje znojenja, iskašljavanje, kao sedativ ali i kao tonik.

Murva - simbol Zabjela
List crne murve
FOTO: Wikipedia

Bijela murva se koristi i za liječenje afti i drugih upala u ustima, za bolove u rukama, astmu, bronhitis, za ublažavanje ujeda insekata, opštu slabost, prehladu…

Zabjelčani su od davnina znali za blagodeti murve i pažljivo su ih čuvali. Na našem podneblju postoji i izreka „daleko je do murava“, koja je ostala iz starih vremena, kada su našim precima tokom rata i nemaštine murve pomagale da se prehrane.

U mnogim dvorištima na Zabjelu i danas možete vidjeti stogodišnje murve. Brojne porodice, a posebno starosjedioci, ljubomorno čuvaju svoje murve, a time i duh starog Zabjela.

Takva je i porodica Mladena Đurovića, koji je još 2017. godine, kada je pročitao prethodni dio teksta u prvom izdanju štampanog časopisa Glas Zabjela, reagovao i poslao nam priču o tradiciji Đurovića, vezanu za murvu, koju prenosimo u cjelosti.

Murva - simbol Zabjela
Đurovići se spremaju za pečenje rakije od murve

Đurovići čuvaju tradiciju

Murva. Simbol Zabjela. Nekada je svako domaćinstvo imalo makar po jedno stablo. Izgradnjom saobraćajnica i stambenih zgrada, taj simbol polako iščezava.

U dvorištu Đurovića (starosjedioci, doselili 1938. godine), postoji par stabala. Svako stablo čuva svoju priču, priču o Zabjelu i Zabjelčanima. Odolijevaju vremenu preko 60 godina. Koriste i dalje njene blagodeti, plod i debeli hlad. Đurovići već četvrtu generaciju prenose ljubav prema murvi kao i tajnu pečenja rakije od njenog ploda.

Murva - simbol Zabjela
Uspješna berba Đurovića

Kad dođe vrijeme da se plod murve trese, okupe se sve generacije. Pogotovo su uključene mlađe generacije, kako bi se na njih prenijela stara tradicija. Najspretniji se popne na drvo kako bi otresao zrele plodove. Ispod krošnje ostali drže najlon. Plod se skuplja i zatim stavlja u bačvu.

Kad se završi varenje spremna je za pečenje. Rakija je izuzetno jakog mirisa i ukusa. Cijenjena je jer je to čista rakija tj. murva se ne prska nikakvim pesticidima. Specifična je po tome što se ostavlja na 25 gradi (62,50 stepeni).

Od rakije murve pravi se višnjak. Pravi domaći liker. Višnje se stave u teglu sa šećerom na sunce. Kad višnje puste sok doda se rakija. Ko god je probao višnjak kaže da nema ljepšeg i ukusnijeg likera.

Hoće li murva odoljeti vremenu i koliko? Nismo sigurni. Ali se nadamo da će pravi Zabjelčani sačuvati svoj simbol. Simbol koji predstavlja stari duh Zabjela.

Za kraj, pjesma o zabjelskoj murvi, autora Predraga Pajovića.

Murva - simbol Zabjela
Stablo murve

 

Zabjelska murva

Kada pjesnik nove pjesme piše

Plovi iznad brda ponosita

Tad zabjelska murva zamiriše

Kao pjesma Nikolića Vita.

 

Opčinjena sa svojim životom

Ko đevojka za nekim uzdiše

Ćutim nijem pred njenom ljepotom

Kad zabjelska murva zamiriše.

 

U proljeće kada sve procvjeta

I prirodu povjetarac njiše

Čujem uzdah cijelog svijeta

Kad zabjelska murva zamiriše.

 

Na kraj ljeta kad lišće opada

I jesenje rominjaju kiše

Nema više onog divnog hlada

Al’ zabjelska murva još miriše.

Pridružite se akciji sadnje murve na Zabjelu!

Prijavite se putem Facebook ili Instagram stranice Glas Zabjela!

Expergo podcast glas zabjela
Prethodni članakNastavljena borba za drugu fazu parka, sastali se gradonačelnik i građani
Sledeći članakMurva se vratila kući – akcija sadnje uspješno realizovana