Predstavljen projekat izgradnje šetališta na Ljuboviću

U ponedjeljak 27. juna održana je prezentacija novog projekta Glavnog grada na brdu Ljubović. Predstavljena je planirana izgradnja šetališta na Ljuboviću, koje bi dijelom trase trebalo da sanira štetu nastalu prilikom izgradnje stambenog kompleksa u podnožju brda. Pored jedva podnošljive vrućine, događaj je obilježio politički govor jednog od mještana ali i skromno interesovanje lokalne zajednice, što se može pripisati kasnoj objavi planiranog događaja.

Ideja za izgradnju šetališta na Ljuboviću je nastala prošlog ljeta, kao jedan od predloga lokalnih aktivista za sanaciju štete nastale izgradnjom stambenog kompleksa u podnožju brda.

Na tom sastanku, podsjećamo, predstavnik portala Glas Zabjela istakao je zabrinutost članova lokalne zajednice povodom bilo kakvih daljih građevinskih radova na Ljuboviću i neophodnost komunikacije sa lokalnom zajednicom povodom ovog pitanja, jer svi prisutni na tom sastanku (kojem nije prisustvovao gradonačelnik) nemaju legitimitet koji je potreban da bi predstavljali građane i njihovu volju.

Na jučerašnjoj prezentaciji, pred 40-ak građana, govorili su gradonačelnik Ivan Vuković i glavni gradski arhitekta Filip Aleksić.

Prenos događaja uživo bio je dostupan na Fejsbuk stranici portala Glas Zabjela.

“(Ovo je) Projekat na koji Glavni grad i generacije čekaju jako dugo, projekat koji će definitivno promijeniti lice brda Ljubović koji je uz našu Goricu jedan od simbola Glavnog grada, koji će tješnje povezati Staru Varoš i Zabjelo. Projekat koji je vrlo značajan barem za tri mjesne zajednice, dakle Zabjelo, Ljubović i Stara Varoš. Ono što je bila misija Glavnog grada od prvog dana aktuelne gradske uprave, jeste da pokušamo da prostor u Podgorici dodatno humanizujemo, da ga učinimo dostupnim, pristupačnim. Da motivišemo ljude da provode vrijeme na otvorenom, da provode vrijeme u prirodi, da uživaju u prirodnim ljepotama Glavnog grada” – saopštio je gradonačelnik Ivan Vuković.

Šetalište će, kako je najavljeno, povezati kapiju na Ljuboviću sa SSŠ Sergej Stanić sa jedne i Bulevarom Crnogorskih serdara sa druge strane i biti dugačko oko 600 metara.

“Uporedo sa tim, nakon nekih stvari koje su se izdešavale na obroncima brda Ljubović prošle godine, kojima niko nije bio zadovoljan a koje su posljedica prostornog planiranja u prethodnom periodu za koje smo i tada kazali, iako ćemo se složiti da je u nekim segmentima moglo i moralo biti bolje, mi smo odlučili da krenemo u akciju i podržani od lokalne zajednice i jednog broja građanskih aktivista krenemo u realizaciju ovog projekta.” – kazao je Vuković.

Kako je naveo, Glavni grad je na petnaest dana od završetka rada na izradi glavnog projekta koji će sadržati sve što je neophodno za fizičku realizaciju projekta kao i da će se tada znati koliko će samo šetalište koštati i u kom roku će biti izgrađeno.

Glavni gradski arhitekta Filip Aleksić je naveo da su se potrudili da nagib bude što blaži, kako bi se omogućila pristupačnost osobama sa invaliditetom. Kako je kazao, to je bio veliki izazov koji na nekim ranijim projektima nisu mogli da ispune pa su potezali za težim i skupljim rješenjima.

“(Ljubović je) Apsolutno jedna od glavnih prirodnih repernih tačaka pored Gorice i Morače. Jako komplekasan zadatak iako se radi o naizgled malom šetalištu koje ne bi trebao da remeti prirodne potencijale” – kazao je Aleksić.

Šetalište bi trebalo da uključuje i košarkaški teren, kao i parking za bicikla.

Na ukrštanju dva kraka šetališta, jednog prema trgovinskoj školi, a drugog prema mostu, kako je rečeno, postojaće amfiteatar gdje su projektovane i klupe nalik na šetalište pored Morače.

Politička tirada mještanina i skromno interesovanje lokalne zajednice

Nakon prezentacije projekta, glavni gradski arhitekta Filip Aleksić je upitao prisutne da li neko ima pitanja, što je bilo i očekivano, uzevši u obzir da je na Fejsbuk stranici Glavnog grada objavljeno da će biti prostora i za predloge građana.

Međutim, u tom trenutku se iz mase naglo izdvojio jedan od mještana koji je zahtijevao mikrofon. Zabrinutost na licima organizatora je naglasila neizvjesnost trenutka, ali i svjesnost gradske administracije da ih na Ljuboviću očekuje teško “gostovanje”.

Možda je baš zbog toga događaj najavljen tek jedan dan ranije, i to u nedjelju poslepodne. Za tako kratko vrijeme nije bilo očekivano da će lokalna zajednica biti dovoljno obaviještena o događaju i aktivno učestvovati u njemu sugestijama i predlozima.

Portal Glas Zabjela je nepotvrđenu informaciju o ovom događaju dobio dva dana pred događaj, u subotu, što jasno ukazuje na to da je dio građana bio unaprijed obaviješten o susretu sa gradskom upravom, a ostatak javnosti tek dan prije samog događaja. Izgleda da su neki građani bili poželjnija publika od ostalih.

Zbog toga, čini se da poziv građanima da učestvuju u ovom događaju nije bio sasvim iskren ni transparentan. Tome u prilog govori i odgovor jednog službenika koji je upućen, naizgled grubom, “otimaču mikrofona”.

“Nije po protokolu” – ne zvuči baš gostoljubivo ni transparentno, naročito nakon otvorene ponude za postavljanje pitanja. Sve ovo ukazuje na to da je “susret sa građanima” bio vješto izrežiran i pod kontrolom organizatora, te da namjera za razmjenom ideja sa lokalnom zajednicom nije bila sasvim autentična.

Ipak, na sreću organizatora događaja, mještanin koji je oteo mikrofon je svoj “minut slave”, uprkos povremenom gašenju mikrofona, iskoristio da pohvali gradsku upravu i da obeća da nikada više neće glasati za njihove političke protivnike, zbog čega su organizatori konačno odahnuli. Nakon toga, nije bilo više komentara, a gradonačelnik je pristupio razgovorima sa građanima lice u lice.

Gradonačelnik Ivan Vuković se iste večeri na Tviteru pohvalio “incidentom” sa prezentacije.

U zaključku, Ljubović bi trebalo uskoro da dobije nove sadržaje za sve građane Podgorice, koji bi potencijalno mogli da unaprijede i olakšaju pristup i rekreaciju mještana iz tri mjesne zajednice. Ali projekat ovakvog značaja, naročito s obzirom na kontekst i okolnosti iz kojih je nastao, trebalo bi da direktno uključi lokalnu zajednicu i u komunikaciji sa njenim članovima pronađe adekvatno rješenje.

Naravno, ako protokol to dozvoljava.

 

V.Đ.

Expergo podcast glas zabjela
Prethodni članakOtvorena Eko učionica OŠ Vuk Karadžić (VIDEO)
Sledeći članakRekonstruisana Ul. Kralja Nikole, neće vratiti Petra Matovića